
Certyfikaty dla konstrukcji z Huty Częstochowa
Huta Częstochowa odnowiła certyfikaty związane z przetwórstwem blach, w tym niezbędne do wznowienia produkcji spawanych konstrukcji stalowych.
W efekcie przeprowadzonego w Hucie w maju audytu specjalistów z jednostki notyfikowanej TUV Thuringen, na kolejny rok przedłużono certyfikat Zakładowej Kontroli Produktów, potwierdzający zgodność wyrobów z normą EN 1090-1. Certyfikat taki rok temu uzyskała Huta jeszcze pod szyldem poprzedniego właściciela, a jesienią został przepisany na Sunningwell International Polska. Teraz został przedłużony, dzięki czemu wytwarzane stalowe elementy i zestawy konstrukcyjne mogą być sprzedawane w Polsce i w krajach Unii Europejskiej. Konstrukcje te mogą powstawać z blachy produkowanej w częstochowskiej Hucie.
Ponieważ elementy konstrukcyjne łączone są poprzez spawanie, otrzymanie certyfikatu ZKP nie byłby możliwe bez posiadania odpowiedniego dokumentu poświadczającego jakość w tym zakresie. Dlatego też wcześniej Huta uzyskała certyfikat EN ISO 3834-2, który potwierdza spełnienie pełnych wymagań światowego standardu w zakresie spawania konstrukcji stalowych. Pozwala on wykonywać obiekty budowlane w podobnym zakresie jak w przeszłości w Centrum Konstrukcji Stalowych, które działało w Hucie Częstochowa do 2014 r.
Dział Kontroli Jakości, który odpowiada m.in. za certyfikaty niezbędne Hucie Częstochowa, w zakresie przetwarzania blach uzyskał także odpowiednie decyzje administracyjne Urzędu Dozoru Technicznego. Jedna z nich dotyczy możliwości wytwarzania urządzeń ciśnieniowych i bezciśnieniowych oraz blach na te elementy, a druga uznania technologii zwijania blach do produkcji i naprawy urządzeń technicznych podlegających dozorowi technicznemu. Uprawnienia przyznane decyzjami UDT są uznawane także przez wojskowy i transportowy dozór techniczny. Uzyskanie tych certyfikatów pozwala na rozszerzenie asortymentu elementów przetwarzanych produkowanych w Hucie Częstochowa.