Historia firmy

Historia firmy Sunningwell International Polska
Firma Sunningwell International Polska od 2009 roku prężnie działa na rynku krajowym i międzynarodowym. Początkowa idea stworzenia lidera w sektorze energetyki, przerodziła się w znacznie bardziej rozbudowaną wizję.
 • 2009Sunningwell International Polska Sp. z o.o. powstała w 2009 roku, w rezultacie zamysłu stworzenia w Polsce i regionie Europy Środkowo-Wschodniej firmy - partnera dla Sunningwell International Limited (Hongkongu), firmy działającej głownie w Azji.
 • 2009-2017W latach 2009-2017 firma zajmowała się głównie projektami energetycznymi. W tym czasie polska spółka współpracowała z kilkoma największymi wykonawcami na rynku chińskim min. (Shanghai Electric Group, China National Electric Engineering Corporation CNEEC, China Gezhouba i inne).

  Sunningwell International Polska był partnerem w przetargach na budowę bloków energetycznych o mocy od 450 MW do 1000 MW, na terenie największych elektrowni w Polsce. Warto wyróżnić przede wszystkim projekty takie jak blok 1000MW w Elektrowni Kozienice, bloki 850 MW w Elektrowni Jaworzno, blok 450 MW w Elektrowni Turów oraz bloki 1000 MW w Elektrowni Ostrołęka. W 2016 roku Sunningwell w konsorcjum z dwoma amerykańskimi funduszami private equity złożył ofertę w wysokości 280 mln euro na przejęcie Elektrowni Połaniec.

  W latach 2009-2017 firma była postrzegana przez udziałowców jako wehikuł inwestycyjny (SPV) dla projektów energetycznych i nie prowadziła żadnej innej działalności gospodarczej.
 • 2018 - 2019W 2018 roku, udziałowcy Sunningwell, wracając do pierwotnego zamysłu szerokiej działalności finansowo-handlowej i inwestycyjnej, zmienili charakter firmy. Sunningwell International Polska, nie porzucając działalności w zakresie energetyki, zaczęła prowadzić działalność w zakresie trade-finance; a także weszła w inwestycje w tzw. distressed assets (aktywa trudne, niepłynne). Firma nawiązała współprace z wieloma firmami finansowymi i inwestycyjnymi , w tym przede wszystkim z grupą firm skoncentrowanych TransAsia (zarządzający funduszem Asian Trade Finance Fund), Trade Finance Corporation i TFC Capital. Sunningwell współpracuje również z wieloma finduszami i firmami inwestycyjnymi w Europie.

  W latach 2018-2019 firma sfinansowała wiele transakcji i projektów w ramach tzw. trade Finance, na łączną sumę ponad 20 milionów Euro. Ponadto w tym samym okresie Sunningwell sfinansowała przejęcia kilku projektów m.in. przejecie upadłej fabryki granulatów PVC dla produkcji kabli (Polivinit w Bydgoszczy), terenów byłego zakładu wzbogacania węgla CPR w Dąbrowie Górniczej (na terenie byłej kopalni Paryż), a także walcowni w Rumuni. – Laminorul Braila. Ponadto Sunningwell w 2019 roku podpisała dwie umowy dzierżawy i przejęła operacyjnie aktywa Huty Czestochowa oraz Greentech Polska w Toruniu.
 • 2019Niewątpliwie największym wydarzeniem minionego roku było podpisanie umowy dzierżawy masy upadłościowej ISD Huty Częstochowa. Umowę podpisano 19 września 2019 a już w październiku uruchomiono produkcje w Hucie (w której produkcje wstrzymano w maju 2019 roku w wyniku bankructwa ISD Polska i ISD Huta Częstochowa). Na mocy tej umowy, Sunningwell uzyskało prawo do rocznej dzierżawy przedsiębiorstwa (z możliwością przedłużenia o kolejne 6 miesięcy), oraz prawo pierwokupu Huty w ramach przetargu na sprzedaż tego przedsiębiorstwa planowanego na drugą połowę 2020 roku.

  W 2019 roku Sunningwell, wraz z partnerem - firmą West Trade S.A., utworzył w Rumunii firmę pod nazwą Laminirul Danube Metallurgical Enterpise (LDME), w której Sunnignwell objął 90% udziałów. W 2019 roku LDME przejęła walcownie Laminorul Braila. Zaakceptowane zostały także oferty na przejecie dwóch zakładów metalurgicznych w Rumuni - Otelu Rosu i Cos Targoviste. W konsekwencji tych ofert, w 2020 roku LDME przejęła aktywa Otelu Rosu; a w marcu podpisana została umowa dzierżawy aktywów COS Targoviste na okres 12 miesięcy z wykupem aktywów na końcu okresu dzierżawy. Sunnignwell, wraz z LDME, planują rozpoczęcie produkcji w COST w kwietniu 2020 oraz w Otelu Rosu - jesienią 2020 roku (w zależności od sytuacji z epidemią coronowirusa).
+48 22 749 16 99
info@sunningwell.co
Przemysłowa 30,
00-450 Warszawa