Sunningwell chce kupić Hutę Częstochowa

05 Cze

Sunningwell chce kupić Hutę Częstochowa

Sunningwell International Polska Sp. z o.o. gotów jest kupić Hutę Częstochowa bez przetargu za 250 milionów złotych – poinformował prezes Marek Frydrych.

W środę, 3 czerwca, w Sądzie Okręgowym w Częstochowie odbyło się posiedzenie dotyczące przetargu na sprzedaż upadłej ISD Huty Częstochowa. Było bardzo krótkie, ponieważ w określonym terminie nie wpłynęła żadna oferta. W posiedzeniu uczestniczył także Marek Frydrych, prezes spółki Sunningwell International Polska, która 19 września 2019 r. wydzierżawiła na rok częstochowską Hutę, przejęła pracowników i wznowiła produkcję.

Marek Frydrych zgłosił chęć nabycia Huty Częstochowa z wolnej ręki, z pominięciem trybu przetargowego, za 250 mln złotych, czyli cenę wywoławczą w przetargu, który nie przyniósł rozstrzygnięcia. Zadeklarował, że kwotę taką jest gotów zapłacić w terminie trzech miesięcy od przyjęcia oferty.

Syndyk ISD Huty Częstochowa oświadczył, że sprzedaż przedsiębiorstwa w takiej procedurze wymaga uzyskania zgody Rady Wierzycieli w formie uchwały i złożył wniosek o ogłoszenie drugiego przetargu, który – jego zdaniem – może być rozstrzygnięty w ostatnim tygodniu lipca 2020 r. i stwarza realną szansę na zbycie przedsiębiorstwa, jeszcze przed zakończeniem umowy dzierżawy.

Huta Częstochowa, dzierżawiona przez Sunningwell International Polska, zatrudnia obecnie 1186 pracowników i od kilkudziesięciu lat jest największym w Polsce producentem blach grubych. Wytwarza ponadto prefabrykaty dla przemysłu maszynowego i budownictwa, a ostatnio wznowiła też produkcję wsadu dla innych firm branży hutniczej, wytwarzających rury bez szwu.